شرکت بازرگانی اردلان تجارت خیام
نوین عایق انرژی

پشت بامی با کاربرد حیاط

اگر حیاطی بزرگ و باغچه ای باصفا و پر از گل و گیاه ندارید، لااقل از فضای پشت بام لذت ببرید. برای اغلب افراد كاربرد بالكن و یا ایوان جهت چیدن میز و صندلی و استفاده از آن به عنوان محیطی برای استراحت عصرگاهی یا حتی شبانگاهی، بسیار طبیعی به نظر می رسد ولی ترتیب دادن چنین امكاناتی در محیط پشت بام كاری عجیب است. در صورتی كه فضای پشت بام ساختمان ها نیز می تواند كاربردی همچون حیاط داشته باشد، با این تفاوت كه در این فضا از باغچه و گل و گیاه و درخت خبری نیست ولی در عوض از آنجا كه آپارتمان های كلان شهری همچون تهران معمولا از سه طبقه كمتر نیستند، در این ارتفاع حداقل ۱۰ متری از سطح زمین، جریان هوا نسبت به حیاط بیشتر بوده و در نتیجه هوا خنك تر است. در ضمن استراحت شب هنگام در فضای پشت بام و نظاره كردن نمای چراغان شهر نیز تكمیل كننده ای برای بقیه لذت ها است. این كار با چیدن یك میز و چند صندلی به راحتی امكان پذیر است. تنها پیش از هر اقدامی رعایت چند نكته ایمنی و دكوراسیونی ضروری است:
۱- از ایمن بودن محیط پشت بام برای بچه ها اطمینان حاصل كنید
۲- میز و صندلی هایی برای این محیط انتخاب كنید كه در مجاورت گرما و آفتاب تابستانی و همچنین احیانا بارش باران های بهاری و پاییزی آسیب ندیده و مقاوم باشند.
۳- در صورت امكان برای این محیط از صندلی ها و میزهای تا شو استفاده كنید زیرا می توان آنها را به راحتی تا كرده و برای كاربرد بعدی نگهداری كرد. به این ترتیب فضای زیادی را هم اشغال نمی كند.
۴ – نصب سایبان در گوشه ای از این پشت بام و یا حتی انتخاب میزهای سایبان دار برای هنگام بارش باران بسیار حائز اهمیت است. با وجود سایبان شما می توانید در حین لذت از هوای آزاد، قطرات باران را نیز نظار ه گر باشید.
۵ – وقتی كه قرار است ساعاتی از شب را در پشت بام و در كنار دیگر اهالی ساختمان صرف كنید ترتیب دادن شامی دسته جمعی لذت با هم بودن را دو چندان می كند. در ضمن از آنجا كه درست كردن انواع كباب بر روی منقل یكی از رایج ترین روش های پخت وپزهای پیك نیكی است، شما می توانید به جای منقل های هیزمی، در صورت امكان با لوله كشی گاز به فضای پشت بام، در جایی مسقف و ایمن، منقلی توكار و گاز سوز بسازید.
می توانید در كنار یكی از دیوارها، تختی چوبی و یا فلزی تاشو قرار داده و با پهن كردن گلیم و یا فرشی بر روی آن و همچنین چیدن پشتی های بزرگ و كوچك متعدد، فضایی سنتی را ایجاد كرده و از گذشته ها و حیاط خانه پدربزرگ ها و مادربزرگ های خود یادی كنید. پس از آن تنها كافی است با قرار دادن تعدادی گلدان حاوی گل ها و گیاهانی كه در برابر گرما و آفتاب سوزان مقاومت لازم را دارند، سبزی را نیز به این فضا بیاورید. برای این منظور از گلدان های متعدد با اندازه ها، رنگ ها و حتی مدل های گوناگون استفاده كنید. به این ترتیب جایگزینی برای طراوت حاصل از گل ها و گیاهان داخل باغچه در بالای پشت بام نیز ایجاد كرده اید.