شرکت بازرگانی اردلان تجارت خیام
نوین عایق انرژی

پشت بامی با کاربرد حیاط

اگر حیاطی بزرگ و باغچه ای باصفا و پر از گل و گیاه ندارید، لااقل از فضای پشت بام لذت ببرید. برای اغلب افراد کاربرد بالکن و یا ایوان جهت چیدن میز و صندلی و استفاده از آن به عنوان محیطی برای استراحت عصرگاهی یا حتی شبانگاهی، بسیار طبیعی به نظر می رسد ولی ترتیب دادن چنین امکاناتی در محیط پشت بام کاری عجیب است. در صورتی که فضای پشت بام ساختمان ها نیز می تواند کاربردی همچون حیاط داشته باشد، با این تفاوت که در این فضا از باغچه و گل و گیاه و درخت خبری نیست ولی در عوض از آنجا که آپارتمان های کلان شهری همچون تهران معمولا از سه طبقه کمتر نیستند، در این ارتفاع حداقل ۱۰ متری از سطح زمین، جریان هوا نسبت به حیاط بیشتر بوده و در نتیجه هوا خنک تر است. در ضمن استراحت شب هنگام در فضای پشت بام و نظاره کردن نمای چراغان شهر نیز تکمیل کننده ای برای بقیه لذت ها است. این کار با چیدن یک میز و چند صندلی به راحتی امکان پذیر است. تنها پیش از هر اقدامی رعایت چند نکته ایمنی و دکوراسیونی ضروری است:
۱- از ایمن بودن محیط پشت بام برای بچه ها اطمینان حاصل کنید
۲- میز و صندلی هایی برای این محیط انتخاب کنید که در مجاورت گرما و آفتاب تابستانی و همچنین احیانا بارش باران های بهاری و پاییزی آسیب ندیده و مقاوم باشند.
۳- در صورت امکان برای این محیط از صندلی ها و میزهای تا شو استفاده کنید زیرا می توان آنها را به راحتی تا کرده و برای کاربرد بعدی نگهداری کرد. به این ترتیب فضای زیادی را هم اشغال نمی کند.
۴ – نصب سایبان در گوشه ای از این پشت بام و یا حتی انتخاب میزهای سایبان دار برای هنگام بارش باران بسیار حائز اهمیت است. با وجود سایبان شما می توانید در حین لذت از هوای آزاد، قطرات باران را نیز نظار ه گر باشید.
۵ – وقتی که قرار است ساعاتی از شب را در پشت بام و در کنار دیگر اهالی ساختمان صرف کنید ترتیب دادن شامی دسته جمعی لذت با هم بودن را دو چندان می کند. در ضمن از آنجا که درست کردن انواع کباب بر روی منقل یکی از رایج ترین روش های پخت وپزهای پیک نیکی است، شما می توانید به جای منقل های هیزمی، در صورت امکان با لوله کشی گاز به فضای پشت بام، در جایی مسقف و ایمن، منقلی توکار و گاز سوز بسازید.
می توانید در کنار یکی از دیوارها، تختی چوبی و یا فلزی تاشو قرار داده و با پهن کردن گلیم و یا فرشی بر روی آن و همچنین چیدن پشتی های بزرگ و کوچک متعدد، فضایی سنتی را ایجاد کرده و از گذشته ها و حیاط خانه پدربزرگ ها و مادربزرگ های خود یادی کنید. پس از آن تنها کافی است با قرار دادن تعدادی گلدان حاوی گل ها و گیاهانی که در برابر گرما و آفتاب سوزان مقاومت لازم را دارند، سبزی را نیز به این فضا بیاورید. برای این منظور از گلدان های متعدد با اندازه ها، رنگ ها و حتی مدل های گوناگون استفاده کنید. به این ترتیب جایگزینی برای طراوت حاصل از گل ها و گیاهان داخل باغچه در بالای پشت بام نیز ایجاد کرده اید.