شرکت بازرگانی اردلان تجارت خیام
نوین عایق انرژی

تاثير رنگ‌هاي خانه روي سلامت

 

رنگ خانه، آشپزخانه و اتاق‌ها در جذاب كردن خانه و ايجاد آرامش يا حتي ايجاد حس ناراحتي، تاثير زيادي دارد. روان‌شناسي رنگ‌ها حاكي از آن است كه رنگ‌هايي كه در اتاق‌هاو دكوراسيون خانه‌مان مي‌بينيم، مي‌تواند تاثيرات عاطفي و هيجاني خوبي روي ما و اعضاي خانواده‌مان داشته باشد. رنگ‌ها براي هر فرد امري واحد و زباني گويا است كه با زبان بي‌زباني با ما حرف مي‌زند.

اما ديوار خانه شما چه رنگي است؟ رنگ اتاق خواب‌تان چه رنگي است؟

ايده خوبي است كه براي حس آرامش و حتي سلامت عاطفي، رنگ مناسبي براي خانه‌تان انتخاب كنيد. در اين مقاله مي‌توانيد با بهترين رنگ‌ها براي هر اتاق بيشتر آشنا شويد.

 

اتاق‌نشيمن

رنگ‌هايي با تون گرم مثل قرمز، زرد و نارنجي و رنگ‌هايي مثل قهوه‌اي براي اتاق‌نشيمن بسيار مناسب است. چرا كه اين رنگ‌ها افراد را به گفت‌وگو و مباحثه تشويق مي‌كند اين رنگ‌ها همچنين افراد را به نشستن در كنار هم و صحبت كردن تشويق مي‌كند. در اين صورت بيشتر با ديگران احساس نزديكي و محبت مي‌كنيد.

 

رنگ آشپزخانه

 

كارشناسان پژوهشگر روي آثار رنگ‌ها، بر اين باورند كه كساني كه در دوران كودكي خاطرات زيادي از آشپزخانه دارند آشپزخانه آن‌ها خاطره‌انگيز است. اگر كودكي در آشپزخانه آبي و سفيد بزرگ شده باشد حافظه خوبي داشته است. آبي و سفيد بهترين رنگ براي شما و خانواده‌تان است. اگر رنگ‌ آشپزخانه تاثيري در يادآوري خاطرات گذشته شما نداشته است، قرمز و زرد بوده است. اما مراقب وزن‌تان باشيد. اين رنگ‌ها علاوه بر اينكه شما را تحريك به گفت‌وگو و كنار هم نشستن مي‌كند، ممكن است سبب تشويق شما به زياد خوردن هم شود! براي همين است كه بيشتر رستوران‌ها رنگ‌هاي نارنجي و قرمز را براي ديوارهاي خود انتخاب مي‌كنند، اگر رژيم داريد رنگ آشپزخانه و كاشي‌هاي آن را قرمز انتخاب نكنيد. دكوراسيون قرمز، موجب افزايش اشتها مي‌شود.

 

اتاق غذاخوري

به دليل آثار محرك، دكور قرمز مي‌تواند رنگ خوبي براي اتاق غذاخوري باشد همچنين محيط را براي بحث و گفت‌وگو آماده مي‌كند. همچنين اشتهاي مهمانان را هم تحريك كند! اگر اتاق غذاخوري‌تان قرمز باشد حتما مهمانان از دست پخت شما تعريف هم خواهند كرد.

 

رنگ اتاق خواب

اتاق خواب بايد هميشه جايي براي استراحت و رفع خستگي باشد، همچنين موجب ارتباط صميمانه شما با همسرتان شود. رنگ‌هاي آرام و خنك، سبز و آبي مي‌تواند انتخاب خوبي باشد. چون تاثيرات آرا‌م‌كننده‌اي دارند. رنگ قرمز براي اتاق خواب خوب نيست چرا كه ممكن است روي فشارخون و ضربان قلب شما تاثير بگذارد.

 

رنگ حمام و دستشويي

 

سفيد و رنگ‌هاي كرم انتخاب بيشتر افراد براي حمام و دستشويي است. چرا كه اين رنگ‌ها با تميزي و كثيفي ارتباط دارد. با كوچك‌ترين آلودگي افراد متوجه شده و اقدام به تميز كردن اين مكان‌ها خواهند كرد. حمام و دستشويي، اتاق‌هاي خصوصي هستند كه فرد بايد در آن كاملا احساس آرامش كند. برخي افراد هم رنگ‌هاي آبي و سبز را براي حمام و دستشويي خود مي‌پسندند. چرا كه اين رنگ‌ها هم در ايجاد حس آرامش نقش دارند و هم در تميزي و پاكي كمك‌كننده هستند.

 

رنگ اتاق كار

قرمز و نارنجي مي‌تواند سبب حركت و فعاليت بيشتر در شما شود. اين رنگ‌ها همچنين ممكن است موجب شوند كه بيشتر احساس گرما كنيد. به همين دليل سبز و‌ آبي انتخاب مناسبي براي رنگ اتاق كار است. رنگ زرد مايل به سبز و آبي مايل به سبز در روان‌شناسي رنگ اتاق كار بهتر است.

 

رنگ اتاق اداره

هدف از انتخاب رنگ اداره‌ها، بازدهي بيشتر كارمندان است. هر چه بهتر، كامل‌تر و سريع‌تر بتوانيد كار كنيد، زمان بيشتري با اعضاي خانواده‌ و دوستان‌تان خواهيد داشت. كارشناسان و روان‌شناسان معتقدند سبز، رنگ خوبي براي اتاق اداره‌ها است. سبز، رنگي است كه موجب تمركز ذهني مي‌شود. اين بهترين رنگ براي محيط و ديوارهاي اتاقي است كه فرد مجبور است ساعات طولاني در آن كار كند.