شرکت بازرگانی اردلان تجارت خیام
نوین عایق انرژی

کدام کاشی برای چه مصرفی؟

کدها را دریابید
برای خریدن کاشی های سرامیکی علاوه ‌بر طرح و رنگ باید به چیزهای دیگری نیز توجه کرد. هر کاشی که تولید و فروخته می شود یک کارکرد مشخص دارد و این کارکرد مشخص به طور واضح و روشن روی برچسبی بر روی جعبه آن نوشته شده است. با این حال، این نوشته‌ها معمولا به صورت کد هستند. فهمیدن این کدها به شما کمک می کند تا کاشی سرامیکی را خریداری کنید که مناسب پروژه‌ شماست و حتی باعث ذخیره‌شدن پول شما می شود.

طبقه‌بندی
چهار یا پنج نوع طبقه‌بندی وجود دارد که بر روی همه جعبه‌های کاشی های سرامیکی درج می شود. اگر براق باشد (دارای یک لایه براق) پنج نوع و اگر براق نباشد چهار نوع طبقه‌بندی وجود دارد. وقتی می خواهید کاشی بخرید این برچسب ها را به‌‌دقت بخوانید. به‌دنبال طبقه‌بندی کاشی مورد نظر باشید: درجه، pei، جذب آب، ضریب اصطکاک، مقاومت در برابر یخ‌زدن، و چندرنگی.

درجه
اولین مورد درجه کاشی است. درجه یک بهترین کیفیت است، درجه دو شبیه درجه یک است اما قیمت آن کمی کم‌تر است. درجه یک و درجه دو مناسب کف هستند. کاشی درجه سه استحکام کافی برای این‌که روی آن راه برویم را ندارد و بیش‌تر در دیوار استفاده می شود. از کاشی کف می توان در دیوار استفاده کرد اما کاشی های دیوار را نمی توان در کف به کار برد. حتما توجه داشته باشید که کاشی که در کف استفاده می کنید حداقل درجه دو باشد.

درجه سائیدگی
طبقه‌بندی دوم چیزی است که به آن درجه‌بندی pei می گویند. pei قابلیت یک کاشی براق را در برابر سائیدگی و دوام آن به‌عنوان یک کاشی کف را درجه‌بندی می کند. فقط کاشی های براق دارای درجه aa هستند، و اگر می خواهید کاشی غیربراق بخرید چنین درجه‌بندی را بر روی برچسب آن پیدا نخواهید کرد.
کاشی های سرامیکی که دارای درجه های مختلف هستند برای مصارف تزئینی.فضای مسکونی و یا اداری قابل اشخاص هستند.

درجه جذب آب
طبقه‌بندی مهم دیگر که هنگام خریدن کاشی باید به آن توجه کنید میزان جذب آب یا (W.A.) کاشی هاست. درجه‌بندی W.A. یک کاشی به شما می گوید که آیا کاشی مورد نظر مناسب استفاده در مناطق مرطوب یا فضاهای بیرونی است یا خیر؟چهار دسته‌بندی در درجه‌بندیW.A. وجود دارد که در آن‌ها نام و درصد جذب آب یک کاشی بیان می شود.
میزان لیزی درجه‌بندی مهم دیگر ضریب اصطکاک و مخفف آن (C.O.F) است. COF به مقاومت طبیعی کاشی در برابر لیزخوردن اشاره دارد. هرچه میزان آن بیش‌تر باشد کفی که با این کاشی فرش شده است اصطکاک کم‌تری با پای افراد برقرار می کند و اگر میزان آن کم باشد یعنی کف لیز است.

مقاومت به سرما
مقاومت در برابر سرما به شما می گوید که آیا کاشی مورد نظر توانایی مقاومت در برابر سرمای بیرون را دارد یا خیر. اگر از کاشی مورد نظر در فضاهای داخلی می خواهید استفاده کنید این درجه‌بندی خیلی اهمیتی ندارد.برای چه مصرفی؟